सामुदायिक विद्युतीकरणमा संलग्न सामुदायिक संस्थाको सार्वजनिक सुनुवाई तथा सुशासन आंकलन

प्रमुख प्रशासन लेख

गुल्मी जिल्लाको चन्द्रकोट गाउँपालिका शान्तिपुर वजारमा नैं शान्तिपुर इलाका सामुदायिक ग्रामीण विद्युतीकरण उपभोक्ता समूहको आफ्नै कार्यालय भवन रहेको छ । यो चन्द्रकोट गाउँपालिकाको वडा नंं ४ मा पर्दछ । भोगाधिकारसहितको तीनतले भवन वनाएको रहेछ । चन्द्रकोट गाउँपालिका ५ वटा वडा र छिमेकी जिल्ला वाग्लुङअन्तर्गतका २ वटा वडाका केही घरधुरीसमेत गरी करिब २ हजार ८ सयभन्दा बढी घरधुरी परिवारलाई विद्युतीकरणमा सेवा पु¥याइरहेको यो संस्थाले २५ भदौ ०७६ मा सामाजिक परीक्षण तथा सार्वजनिक सुनवाई आयोजना गरेको थियो । सो कार्यक्रमलाई प्रभावकारी बनाउन सहजीकरणका लागि हामी काठमाडौंबाट गएका थियौँ । यो अभियानले मलाई सामुदायिक विद्युतीकरणका अभ्याससँग सम्वन्धीत विषयमा साक्षात्कार गर्ने अवसर मिलिरहेको थियो ।
०६० सालमा ग्रामीण स्तरमा विद्युतीकरणका अभियानलाई प्रभावकारी वनाउनका लागि यो संस्था गठन भएको रहेछ । यो संस्थाले स्थापनापछि पहिलोपटक सामाजिक परीक्षण तथा सार्वजनिक सुनुवाई कार्यक्रम आयोजना भएको हो । यस कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि स्थानीय सरकारका प्रमुख अर्थात चन्द्रकोट गाउँपालिकाका अध्यक्ष द्रोणबहादुर खत्री थिए । विशेष अतिथिमा सामुदायिक विद्युत् उपभोक्ता राष्ट्रिय महासंघ, नेपालका केन्द्रीय महासचिव रामकृष्ण हुमागाईँ, चन्द्रकोट गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष राधिका अर्याल थिइन् । त्यसैगरी यस संस्थाको कार्यक्षेत्रभित्रका वडा अध्यक्षलगायत व्यक्तिहरुको उपस्थिति रहेको थियो । त्यसैगरी संस्थाका सञ्चालक समिति, उपभोक्तालगायत अधिकारवाला तथा सरोकारवालाहरुको सहभागिता रहेको थियो । संस्थाका अध्यक्ष सिद्धवहादुर थापाको अध्यक्षतामा सञ्चालन भएको थियो । अध्यक्षले संस्थाका गतिविधि, प्राप्त उपलब्धि, चुनौती र अवसरकाबारेमा चर्चा गरे । त्यसमाथि उपस्थितहरुले प्रश्न तथा सुझावहरु राखेर अन्तक्र्रिया भएको थियो ।

यस संस्थामा १७ सदस्यीय कार्यसमिति रहेको र ७ जना नियमित कर्मचारी रहेका छन् । २७ लाख खर्च गरेर तयार गरेको तीनतले भवनवाट कार्यालय सञ्चालन भइरहेको छ । २२ वटा ट्रान्सफर्म रहेका छन् । त्यसवाट बिजुली वितरण हुन्छ । यी ट्रान्सफर्मअनुसार एक उपसमिति बन्दो रहेछ । त्यसलाई लोडसेन्टर भनिँदोरहेछ । पानी पर्नासाथ बत्ती जाने गरेको, ठाउँ ठाउँ तार झोलिएको, काठको पोललाई साट्नु पर्ने, यस क्षेत्रमा सबस्टेसन आवश्यक रहेको, यसका लागि यसै क्षेत्रमा वा नजिकै उपल्लो हुम्दी जलविद्युत् ५ मेगावाट उत्पादन भइरहेको छ तर, यसको उत्पादन राष्ट्रिय प्रशारणमा जाने भएकाले समस्या परेको विषयमा व्यापक बहस भयो । यो समाधानका लागि स्थानीय तह र महासंघसमेतले भूमिका खेल्ने प्रतिवद्धता जाहेर भयो । यो सामुदायिक संस्थालाई दिगोपना दिनका लागि बिजुली खपतका वैकल्पिक उपायहरुको खोजी गर्नेजस्ता विषयमा व्यापक छलफल भयो ।

यो सुनुवाइ पहिलो अभ्यास भएकाले पर्याप्त सहभागीसमेत गर्न नसकिएको हुँदा हरेक लोडसेन्टर स्तरमा यस्तो सुनुवाइ गर्ने भन्ने निष्कर्ष निकालिएको छ । विद्युत्को खपत गर्नका लागि उद्यम विकासका सम्भावनालाई बढाउने यसका लागि गाउँपालिकाले समेत सहयोग गर्ने वचन आएको छ । यो संस्थाको कामप्रति सबैको सकरात्मक दृष्टिकोण रहेको देखियो । तथापि प्राविधिक सेवालाई अझ चुस्त बनाउन थप भूमिका खेल्नुपर्ने साझा बुझाइ तयार भयो । सहभागीहरुको प्रश्न र सामूहिक अन्तक्र्रियापछि सरोकारवालाहरु संक्षिप्त मन्तव्य र दृष्टिकोण राखिएको थियो ।

यो सुनुवाई विधि संस्थाका सेवा प्रदायक र सेवाग्राहीबीच प्रष्टाप्रष्टी हुने र आपसी विश्वासको वातावरण तयार गर्ने प्रक्रिया हो । यसले संस्थागत सुशासनलाई समेत योगदान गर्दछ । त्यसैगरी अधिकारवाला तथा सरोकारवालाहरु बीचमा समेत सहकार्य, सहअस्तित्व र समन्वयको वातावरण बनाई राख्न सहयोग पुग्छ भन्ने यो अभ्यासवाट पुष्टि भएको छ ।
हाम्रो टोली शान्तिपुरको कार्यक्रमपश्चात बेलुका बास बस्न खैरनीमा झर्ने सल्लाह प्राप्त भएको थियो । शान्तिपुरबाट १४ किलोमिटर ओरालो झरेपछि वाग्लुङतिर जाने मोटरबाट फेला पर्दछ, त्यहाँबाट रिडीतर्फ फर्कनु पर्ने रहेछ । खैरनी भन्ने स्थान चाहिँ अर्को गाउँपालिका अर्थात सत्यवती गाउँपालिका पर्दछ । खैरेनीमा नै सत्यवती गाउँपालिकाको केन्द्रसमेत रहेको छ । हामी शान्तिपुरबाट ओरालो रमाइलो हेर्दै झ¥यौँ । हिजो जाँदा रात परिसकेको हुँदा केही पनि हेर्न पाइएको थिएन । आज धित् मरुञ्जेलसम्म हेरियो । बाटोमा रमाइलो गफ गरियो । बडीगाडको फाँटहरु देखियो । कच्ची बाटो पछ्याइरहेका थियौँ । खैरेनीमा मेगा थकाली होटलमा हाम्रा लागि कोठा भनी दिनु भएको रहेछ स्थानीय संस्थाका पदाधिकारीहरुले । हामी त्यही बस्यौँ । केहीबेर वजार घुम्यौँ । स्थानीय निग्रो देखेकोले सो ल्याएर पकाउन र रोटी खाने सल्लाह ग¥यौँ । होटलवालाले मिठोसँग खाना खुवाए । शान्तिपुरमा पंखा चलाउनु पर्ने गर्मी भएपछि लामखुट्टे चाहिँ लाग्दो रहेनछ । त्यस्तै खैरेनी अझ धेरै गर्मी हो । तैपनि लामखुट्टे खासै लागेन । शान्तिपुरमा पनि वाइफाइको सुविधा थियो । अझै खैरेनीको मेघा थकाली होटलमा त गुणस्तरीय इन्टरनेटको सुविधा उपयोग गर्न पाइयो ।

२६ भदौ ०७६ बिहानैं हाम्रा यात्रा सत्यवती गाउँपालिकाको वडा नं। ४ लिम्घातिर हुँदै थियो । खैरेनीवाट २ किलोमिटर दक्षिण वा रिडीतर्फ साहघाटमा आई पूर्वतर्फको उकालो लाग्नु पर्दथ्यो । रातभर पानी परेकाले लिम्घा जाने बाटो बिग्रेको भन्ने खबर आयो । हाम्रो टोली आत्तियो पनि के गर्ने भनेर । तैपनि जे होला त भन्दै अगाडि वढ्यौँ । साहघाट आएपछि लिम्घा जाने दुई बाटा छन् एउटा पहिरोले बिगारेको भए पनि अर्कोबाट जान सकिन्छ भन्ने सूचना पाउँदा खुसी लाग्यो । हाम्रो टोली केही माथि पुगेर एक सामान्य होटलमा सेल रोटी पाक्दै गरेको देख्यौँ । त्यही खाने रहरले केही समय रोकियौँ । फेरि उकालो लाग्यौँ । बाटो भन्नु मात्र गाइगोरु हिँड्ने खाल्को थियो । भीरमा साँघुरो बाटो र डरलाग्दो थियो । हामी सबैलाई डर लागिरहेको थियो । हाम्रो गाडी चालक प्रेम ज्ञवालीको सुझ्बुझले हामीलाई सकुशल लिम्घा पुगियो ।
लिम्घा पुगेपछि वाटोको दुःख सवैको भागेको महशुस भयो । असाध्यै सुन्दर गाउँ रहेछ, लिम्घा । समतल फाँट, उब्जनी राम्रो हुने । हामी पुग्दा पानी परिरहेको थियो । वडा कार्यालय, सामुदायिक विद्युत् संस्था, माध्यमिक विद्यालय र नेकपाको कार्यालय एउटै स्थानमा रहेछ । त्यही हामीले वडा अध्यक्ष दानबहादुर रानासँग भेट भयो । उनी सत्यवती सामुदायिक ग्रामीण विद्युत् उपभोक्ता समूहको अध्यक्ष पनि रहेछन् । अहिले भने उपाध्यक्षलाई कार्यबाहक दिएका रहेछन् । उनको कार्यालय कक्षमा बसेर गफगाफ भयो । तयारी छलफलहरु गरिए । राजनीतिक रुपमा राना नेकपाको रहेछन् । यसपटक २ वटा पालिका गइयो । यी दुवैका प्रतिनिधित्वको सन्दर्भमा समान अवस्था देखियो । चन्द्रकोट र सत्यवती गाउँपालिका दुवैका अध्यक्ष नेपाली कांग्रेसको रहेछन् । उपाध्यक्षसहित बहुमत वडा अध्यक्ष नेकपाको भएको भेटियो । यो दुवै पालिका एकै संसदीय निर्वाचन क्षेत्रमा पर्दछ । यहाँबाट जित्ने संघीय सांसद भने प्रदीप ज्ञवाली हुन् ।
सत्यवती सामुदायिक ग्रामीण विद्युत् उपभोक्ता समूहका बारेमा केही कुरा जिज्ञासा राख्दै छलफल गर्दै गर्दा नैं विद्यालय नजिककै एक होटलमा हाम्रा लागि खाना तयार भइसकेछ । फर्सिका मुन्टा, भैँसीको दूधसहितको खाना स्वादिलो मान्दै खायौँ । सहभागीहरु आउने क्रम चरिरहह्यो । हामी २ दिने छलफलको व्यवस्थापनतिर लाग्यौँ ।

सत्यवती गाउँपालिका वडा नं। ४ का अध्यक्ष एवं सत्यवती सामुदायिक ग्रामीण विद्युत् उपभोक्ता समूहका अध्यक्ष दानबहादुर रानाको अध्यक्षता भएको सुरुवाती सत्रमा सामुदायिक विद्युत् राष्ट्रिय उपभोक्ता महासंघ नेपालका राष्ट्रिय अध्यक्ष रामकृष्ण हुमागाईले कार्यक्रमको औचित्यमाथि प्रकास पारेका थिए । सो सत्रको सञ्चालन महासंघका लेखा अधिकृत नवराज ज्ञवालीले गरेका थिए ।
सुशासनको औचित्य, यस संस्थामा सुशासनको अवस्था, सुशासनका विशेषता, आधार सूचकसमेतका बारेमा छलफल भए । दोस्रो दिन त्यस संस्थाका सहभागितामूलक सुशासन आंकलन र सुशासन सुधार योजना तयार भयो । सो योजना कार्यान्वयन गर्ने साझा प्रतिबद्धतासमेत आयो ।
दोस्रो दिनको छलफल समाप्त गरेर सबैसँग बिदा भएर हामी पुनः हिजो कै बाटो साहघाटतर्फ ओरालो लाग्यौँ । र, रिडीतर्फ मोडियौँ । रुद्रवेणीमा आएर चिया खायौँ । यो स्थानमा बडीगाड र कालिगण्डकी मिसिन्छ । कालिगण्डकीको पानी असाध्यै कालो रहेछ । यहि नदीको किनारै किनार हुँदै मुस्ताङ र कोरालो नाका पुगिने सडक बन्दै रहेछ । सायद यो नैं पहिलो बाटो होला जस्ले भारत–चीन दुबै जोड्ने छ ।
हामी रिडी बजार पुग्यौँ । त्यहाँ हाल राष्ट्रिय बाणिज्य बैंक रिडी शाखामा कार्यरत विगतमा महासंघका लेखा अधिकृतसमेत रहेकी दुर्गा ज्ञवालीसँग भेट्ने सल्लाह अनुसार भेटियो । केही बेर त्यहाँ अल्मलिएर दुर्गा ज्ञवालीसहित हामी तानसेन तिर लाग्यौँ । तानसेनको चिसो हावा खाने मनसायले साँझपख टुँडिखेलतिर टहलिन गयौँ । बास भने गौरीशंकर होटलमा बस्यौँ । त्यहाँ बस्दाबस्दै शिद्धबाबामा पहिरोको ढुंगोले किचेर गाडी चालकको मृत्यु भएको खबर सुन्यौँ । चिन्ता लाग्यो । हामीलाई जान पनि मुश्किल पर्छ भन्ने लाग्यो ।

हामी बिहानैं उठेर दुर्गा ज्ञवालीसँग बिदा हुँदै वर्तुमतिर लाग्यौँ । अनि, केराबारी भन्ने स्थानमा सामुदायिक विद्युत् उपभोक्ता राष्ट्रिय महासंघका संस्थापक जेके मगरको होटलमा हामीलाई निम्ता भयो । त्यहाँ पसेपछि खाना नखाई हामीलाई हिँड्न दिइन् । खाना खाएर हाम्रो यात्रा चल्यो । शिद्धबाबाको पहिरो भएको स्थानमा आधाघन्टा जति रोकिएपछि सहजै पार पाउन सकियो । पहिरो पार भएपछि हामी खुसी भयौँ । पानी यत्ति धेरै प¥यो कि संसारकैं पानी यहि ओइरिएजस्तो भान भयो । तथापि हाम्रो यात्रा निरन्तर चलिरह्यो । साँझमा हामी काठमाडौं आइपुग्यौँ ।
सदाको भन्दा केही विषयगत फरक रुपमा समुदाय स्तरको अन्तक्र्रियासहितको साक्षात्कार हुने मौका मिल्यो । सामुदायिक विद्युत् अभियानका बारेमा धेर थोर जान्ने र केही योगदान दिने पनि मौका मिलेको छ । यसपटकको भ्रमणमा सामुदायिक विद्युतीकरणका क्रियाशिल भइरहेका सामुदायिक संस्थाको सुशासन आंकलन गर्ने औजारको पहिलो खाकासमेत तयार भई परीक्षणसमेत भएको छ । धन्यवाद ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *